Ledelse

LEDELSE

Ledelsen i Næstved Bykirke består på nuværende tidspunkt af otte personer. 

Vi tror på, at menigheden har Jesus som hoved, og at Helligånden inspirerer og vejleder os alle – inklusiv ledere i menigheden. Vi tror på, at ledere går foran og på alle måder viser det gode eksempel i ord og handling. Vi tror på gennemsigtighed og autencitet, og at menighedens ledere forkynder evangeliets sandheder i forskellige sammenhænge.

Michael Rasmussen – Leder af Næstved Bykirke og lederteam

 

Lucinda Rasmussen – Administration og service leder

Anette Holt Larsen – EquipDanmark leder og LIFE! abundant leder

Hanne Schultz – Finans og ConnectIns (Udvidet Leder)

Kristian og Johanna Predic – Børnekirke, Band of Brothers (Udvidet Ledere)

Christian og Sarah Krogh Sørensen – Lovsang, Kontor og Praktiskteam (Udvidet Ledere)